Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Na terenie naszego nadleśnictwa znajdują się dwie ścieżki przyrodniczo-edukacyjne, oraz zagroda pokazowa żubrów, utworzone przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży.

„Odkryj z nami tajemnice Kruklanek"


Trasa ścieżki zlokalizowana jest na terenie Leśnictwa Kruklanki. Ukazuje najbardziej malownicze widokowo zakątki okolic Kruklanek, zbiorowiska roślinne oraz bogaty świat zwierząt. Trasa wiedzie przez zróżnicowany krajobrazowo teren (wieś, skrajem pól uprawnych, lasem, brzegiem jeziora i stawu, drogami gruntowymi, nasypem kolejowym), zapoznaje także z historycznymi obiektami inżynieryjnymi i militarnymi. Na trasie znajduje się 12 przystanków z tablicami tematycznymi, jak np.: Zwierzęta, Funkcje lasu, Siedliska leśne, Jezioro Brożówka, Staw, Zwalony most, Stanowisko artyleryjskie. Tablica Nadleśnictwa Borki jest ostatnim przystankiem ścieżki.

„Co kryją mazurskie lasy?"


Ścieżka zlokalizowana jest na terenie leśnictwa Ogonki w miejscowości Pozezdrze. Trasa podzielona jest na dwa etapy (krótszy –1,95 km i dłuższy – ok. 3 km) . Wzdłuż ścieżki mieszczonych jest 12 tablic przyrodniczych i edukacyjnych. Przedstawiono na nich między innymi zjawiska zachodzące w środowisku leśnym, informacje dotyczące specyfiki mazurskiego lasu oraz wiążącej się z pozezdrzańskim lasem historii. Dają one możliwość zapoznania się z budową lasu, procesami w nim zachodzącymi oraz z prowadzeniem gospodarki leśnej i pracą leśnika.
Ścieżka jest przystosowana do zwiedzania przez grupy turystyczne ze szczególnym nastawieniem na wycieczki szkolne, dla których została stworzona „Leśna Klasa", miejsce gdzie przy ognisku można podzielić się wrażeniami ze ścieżki, utrwalić zgromadzone informacje oraz przeprowadzić lekcję przyrody. Ścieżka biegnie wyraźnymi dróżkami leśnymi oraz jest odpowiednio oznakowana.

 

"ZAGRODA POKAZOWA ŻUBRÓW"

Oprócz powszechnie znanego bogactwa warunków środowiskowych i rekreacyjnych Nadleśnictwa Borki, jedną z największych atrakcji przyrodniczych są żubry. Naturalną ostoją tutejszych żubrów jest Puszcza Borecka. Te autentycznie dzikie parzystokopytne żyją w wolnościowym stadzie w ilości ok. 100 sztuk. Wychodząc naprzeciw potrzebom turystyki, Nadleśnictwo utworzyło zagrodę pokazową żubrów w miejscowości Wolisko, która z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością.